Přednášky
Přednáška - Zakladatel moderní českoněmecké architektury: Architekt Josef Zasche (1871–1957)
Kdo byl autorem prvních moderních domů v Praze a průkopníkem obytné výstavby na způsob anglických zahradních měst v Čechách? O díle vrstevníka a spolupracovníka Jana Kotěry promluví ve čtvrtek 28. 11. od 17:00 historička umění PhDr. Věra Vostřelová, Ph.D.
přednáška Počátky venkovských kostelů v severozápadních Čechách
Od 17 hod.
OSLAVY 135. VÝROČÍ MUZEA
K příležitosti oslav 135. výročí na vás čeká 3denní program. Zde je malé shrnutí všech akcí, které proběhnou.
Válka, mír a kolektivní bezpečnost v moderní době – rozhovor s profesorem Miroslavem Šedivým
Na konci března 2024 přednášel v lounském muzeu profesor Miroslav Šedivý, který nyní vydal novou knihu v nakladatelství Brill v Německu Vítězství realismu – německé hledání mezinárodní bezpečnosti 1839 –1853. Rozhovor na téma mezinárodní bezpečnosti natočený na Univerzitě Pardubice si můžete poslechnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=ReHRkoThPGM
"Metternichova liga k zachování míru (1840) a Severoatlantická smlouva (1949)"
Srdečně Vás zveme na přednášku prof. PhDr. Miroslava Šedivého, Ph.D.,
Komentovaná prohlídka Ztracený svět na snímcích Karla Goszlera
Přijďte se ponořit do starých časů, prohlédnout si snímky Loun a okolí z přelomu 19. a 20. století a dozvědět se o počátcích lounského odboru Klubu českých turistů. Provázet Vás bude kurátor Martin Vostřel.
Krása a tajemství papírových betlémů
Přednáška sběratele jesliček Jaromíra Tlustého navazuje na současnou výstavu „Betlémy“. Představí historii a tvůrce českých vystřihovacích betlémů z let 1900–1939. Tento fenomén nemá v Evropě obdoby.
Zveme vás na cestopisné promítání o Gruzii
V zemi velké přibližně jako Česko najdeme majestátné hory Kavkazu i pobřeží Černého moře, všudypřítomné historické památky a vstřícné lidi. S botaničkou Bárou Čepelovou nahlédneme do západní části země. Přechod hor národního parku Borjomi, rozsáhlé skalní město Vardzia, jezero Tabatskuri, největší gruzínská jeskyně a trek oblastí Svanetie s typickými obrannými věžemi. Putování jen s batohem na zádech přineslo také častá a překvapivá setkání s gruzínskou pohostinností.
přednáška Jak se vařilo a peklo za první republiky
Přijďte si poslechnout editorku, blogerku a autorku kuchařek Kristinu Šemberovou, která je expertkou na prvorepublikové pečení. Po přednášce si můžete její kuchařky zakoupit a nechat podepsat. A pozor, bude ochutnávka dezertů!
přednáška Vznik železničního uzlu v Lounech
Dovolujeme si Vás v úterý 25. dubna od 17.00 pozvat na přednášku o vzniku a vývoji čtyř tratí, které jsou s naším městem neodmyslitelně spjaty. Přednáší Martin Vostřel.
přednášku Pěšky napříč republikou II.
Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku Pěšky napříč republikou II. – Od východu na západ aneb 2222 mil po hradech a zámcích, která se uskuteční v lounském muzeu ve čtvrtek 13. dubna od 17.00.
přednáška Kanárské ostrovy
Přednáška Moniky Srncové, houslistky a sopranistky, která žije na ostrově Tenerife, se zaměřuje na tradiční kulturu, folklór, tanec a hudební nástroje Kanárských ostrovů.
Komentovaná prohlídka
Dovolujeme si Vás pozvat na komentovanou prohlídku expozice Ztracený svět na snímcích Karla Goszlera – Lounsko a turistika před 100 lety, která se uskuteční v úterý 7. února
přednáška 170 let od narození Jaroslava Vrchlického
od 17.00
přednáška Sovy na Lounsku
Srdečně bychom Vás chtěli pozvat na přírodovědnou přednášku Sovy na Lounsku, která proběhne v úterý 24. 1. 2023 od 17.00 v domě Sokolů z Mor (Pivovarská 43, Louny). Přednášet bude zoolog lounského muzea Mirek Bažant. Dozvíte se jaké sovy na Lounsku žijí v lesích i v otevřené krajině, jakým sovám se nejen v našem regionu daří, jaké jsou naopak čím dál tím víc vzácnější, jak a kde tyto druhy žijí, co je ohrožuje i proč je sýček obecný nejohroženějším ptačím druhem České republiky. Uvidíte i unikátní záběry z hnízdních budek sýčků.
Za tajemstvím skleněných desek Karla Goszlera - ZRUŠENO
Z důvodu nemoci přednášejícího jsme bohužel nuceni zrušit čtvrteční (8.12.) promítání kolorovaných fotografií Karla Goszlera s komentářem Martina Vostřela. Promítání pro Vás určitě připravíme v náhradním termínu začátkem příštího roku.
Komentovaná prohlídka
Dovolujeme si Vás pozvat na komentovanou prohlídku expozice Ztracený svět na snímcích Karla Goszlera – Lounsko a turistika před 100 lety, která se uskuteční v úterý 11. října
Přednáška - Pravěk Lounska - PhDr. Petr Novák CSc.
od 17.00 v domě Sokolů z Mor
přednáška doc. Oldřicha Kašpara
Ve čtvrtek 26. května proběhla v zasedací síni lounské radnice přednáška doc. Oldřicha Kašpara O červeném sporťáku, na které se posluchači dozvěděli o současných pověstech a fámách v Mexiku. Pět z nich vyhrálo i stejnojmennou publikaci.
Přednáška o lounském kroji
Na žádost Městské knihovny proběhla ve středu 18. května v muzeu přednáška pro studentky Třetího věku o lounském kroji a Zlatě Husákové. Návštěvnice viděly i kroje ze sbírek lounského muzea. Přednášel historik Martin Vostřel.
Přednáška O červeném sporťáku a jiné současné pověsti a fámy z Mexika
V rámci muzejních přednášek přivítáme vzácného hosta. Bude jím český historik, antropolog, hispanoamerikanista, překladatel a spisovatel doc. PhDr. Oldřich Kašpar, CSc., profesor na Universidad Autónoma del Estado de Hidalgo (Mexiko) a člen korespondent Academia Mexicana de la Historia. Autor více než tří desítek knižních publikací v češtině, španělštině, francouzštině a němčině nám představí svoji poslední knihu "O červeném sporťáku", v níž shromáždil moderní pověsti a fámy kolující v dnešním Mexiku. Bude následovat komentované autorské čtení vybraných příběhů a nebude chybět ani prostor pro případné dotazy. Na závěr proběhne krátká soutěž, v níž mohou nejpozornější posluchači vyhrát prezentovanou knihu. Přednáška se koná ve čtvrtek 26. května od 17.00 ve velké zasedací síni lounské radnice.
Historik Martin Vostřel měl cestovatelskou přednášku v muzeu ve Slaném
Ve středu 20. dubna proběhla ve Vlastivědném muzeu ve Slaném přednáška kurátora lounského muzea historika Martina Vostřela s názvem Pěšky napříč republikou 2 – Od východu na západ. Mapovala putování Aleše Nováka a Martina Vostřela z nejvýchodnějšího bodu republiky od česko-slovensko-polského Trojmezí na Hrčavě přes Pováží, jižní Moravu, Vysočinu a jižní Čechy zpět na začátek – na Trojmezí Čech, Bavorska a Saska. Návštěvníci shlédli přes 100 snímků. Na tuto přednášku se můžete těšit v červnu i v našem lounském muzeu.
Příběhy Madon
Komentovaná prohlídka
Příběhy Madon
Komentovaná prohlídka
Příběhy Madon
Komentovaná prohlídka
Příběhy madon
Komentovaná prohlídka
Muzejní sobota s přírodovědci
Akce „Hradiště Výrov a okolí“ v rámci cyklu muzejních sobot – 23.10. 2021 – je zrušena z důvodu nemoci.
Přednáška Jan Kotěra – zakladatel moderní české architektury
Ve středu 13. října se od 17.00 uskuteční přednáška u příležitosti 150. výročí narození významného českého architekta. Seznámíte se detailně s životem a tvorbou Jana Kotěry a dozvíte se mimo jiné, v jakých souvislostech vznikala dělnická kolonie v Lounech, která vychází z anglického hnutí zahradních měst. Přednáška se koná ve velké zasedací síni lounské radnice. Přednáší PhDr. Martin Vostřel, Ph.D. Vstupné dobrovolné.
Komentovaná prohlídka výstavy
od 16.00
Stanové střechy – české specifikum
500 let od zahájení stavby chrámu sv. Mikuláše
Mgr. Michal Panáček: Stanové střechy – české specifikum
čtvrtek 17. 9. 2020 od 17 h. ve velkém sále radnice
vstupné 20 Kč
V 15. a 16. století se budovaly efektní, ale zároveň výhodné stanové střechy, které měl v oblibě i královský stavitel Benedikt Ried. Právě na lounském chrámu se dochoval jedinečný typ s konkávně prohnutými stranami. Do této problematiky Vás zasvětí Mgr. Michal Panáček, který se zabývá středověkým stavitelstvím...
Porta Apostolorum
Vzestup a pád průmyslníka Františka Hýry
500 let od zahájení stavby chrámu sv. Mikuláše
Oblastní muzeum v Lounech
Vás zve na komentovanou prohlídku výstavy a kostela
Byl
autorem projektu Benedikt Rejt? Jaký vztah měl k Lounům? Jak probíhala
stavba a jak se chrám během let měnil? Výstavou i kostelem provede a s
nejnovějšími výsledky historického bádání seznámí ThLic. Jaroslav
Havrlant, Th.D. Cena prohlídky 20 Kč – začátek v muzeu.
od 17 h. v muzeu (po 18 h. v kostele)
vstupné 20 Kč
Kotěrova kolonie – nejstarší zahradní město v monarchii
Dovolujeme si Vám pozvat na prohlídku Kotěrovy kolonie, která se uskuteční v úterý 7. 7. od 17.00. Provázet Vás bude historik Martin Vostřel. Začínáme „U mašinek“ na rohu ulic Čeňka Zemana a Dykovy ulice.
přednáška Stavební dílo BENEDIKTA RIEDA na Pražském hradě
Královský stavitel Benedikt byl sice pochován v lounském kostele, ale velkou část života prožil na Pražském hradě, s nímž spojil vrchol své kariéry. Toto téma zasvěceně rozvede Ing. arch. Petr Chotěbor, CSc. z odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky.
přednáška „500 let od zahájení stavby chrámu sv. Mikuláše“
od 17.00 velký sál radnice, přednáška
Uvedení projektu
„500 let od zahájení stavby chrámu sv. Mikuláše“
V
roce 1520 byly položeny základy kostela, který se stal symbolem Loun.
Muzeum ve spolupráci s dalšími subjekty k tomuto výročí připravuje řadu
akcí: cyklus přednášek, prohlídek, koncert, výstavu atd. Vrcholem by
měla být rekonstrukce položení základního kamene kostela na náměstí na
Den evropského dědictví 12. září. Úvodní přednáška projektu seznámí také
s nejnovějšími objevy a s různými zajímavostmi, které se kostela
týkají. Přednáší Jaroslav Havrlant.
přednáška Nech brouka žít
Přednáška se uskuteční v geologické expozici čp. 189.
přednáška Projekty LIFE oživují České středohoří
přednáška Hrady českého severozápadu
Krása (a tajemství) českých papírových betlémů 1900–1939
V adventní a vánoční čas mnozí z nás doma staví papírové betlémy, fenomén Čech a Moravy, nemající v Evropě obdoby. Na předvánoční přednášce Jaromír Tlustý představí necelou dvacítku vystřihovacích betlémů z let 1900–1939, jejich historii a tvůrce. Vstupné 20 Kč
Listopad 1989: Labyrintem mocenského zlomu
Výstavou historických dokumentů vztahujících se k sametové revoluci v roce 1989 vás provede její autor Jiří Matyáš.
přednáška FORENZNÍ GENETIKA ZVÍŘAT A ROSTLIN
Od 17,00 hodin – Přednáška v rámci Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR
Přednášející:
kpt. Ing. Tereza Olekšáková
Kriminalistický ústav, speciální bioložka, entomoložka
kpt. Mgr. Iva Dadáková
Kriminalistický ústav, speciální bioložka, botanička
Vstup zdarma
Po stopách architekta Kamila Hilberta
přednáška 125 turistiky na Lounsku
APITERAPIE, ANEB JAK LÉČÍ VČELÍ PRODUKTY
Víte co je apiterapie? Jedná se o léčbu včelími produkty. Budeme si povídat o medu, propolisu, pylu, mateří kašičce, včelím jedu, dýchání úlového vzduchu, apidomku a také jak pomoci těchto produktů vyléčit kdejaký neduh. Kromě povídání je pro vás připravena i ukázka medové masáže, medových a voskových zábalů. A co všechno se s nimi dá v domácím prostředí léčit a vyléčit, téměř za hubičku, vám poví Bc. Andrea Novotná – apiterapeutka a včelařka.
Vstupné 20 Kč.
komentovaná prohlídka výstavy Jan Růžička
přednáška Jak vznikalo hnědé uhlí v mostecké pánvi aneb současné močály jihovýchodní části USA
Výzkum ukázal, že tehdejší příroda velmi připomínala prostředí současných řek a močálů rozkládajících se na jihovýchodě USA . Přednáška přináší aktuální zprávu o těchto mokřadních oblastech a podává její porovnání s obdobím před 17-20 miliony let v českých zemích.
Vyprávění uslyšíte z úst geologa Severočeských dolů a.s. Karla Macha
přednáška SEYCHELLY - OSTROVY MIZEJÍCÍ KRÁSY
přednáška Tajemným světem Mexika
Přednáška amerického historika Jamese Krapfla o roce 1989 v lounském muzeu
přednáška 150 let od narození architekta Kamila Hilberta
přednáška Rok 1948
přednáška Osmičkové roky v náboženských dějinách Loun
Od 17.00
Roky
končící osmičkou (někdy i devítkou) jsou významné nejen pro celé Čechy,
ale i pro naše město. Z církevního a náboženského hlediska se o je-jich
zmapování pokusí ThLic. Jaroslav Havrlant, Th.D.
Přednáška pokračuje v loňském cyklu Osudové osmičky.
vstupné 20 Kč
Přednáška Revoluce 1848
přednáška Co se do knihy nevešlo
Přednáška k nově vydané knize Louny na starých pohlednicích. Návštěvníci se mohou těšit na řadu snímků, které se nakonec do publikace nevešly. Přednáší autoři.
přednáška 100. výročí vzniku Československého státu
LEGIONÁŘI LOUNSKA ZA SAMOSTATNOST ČESKOSLOVENSKA
Přijďte si poslechnout, jak Vaši dědové bojovali za samostatný stát, prohlédnout si jejich fotografie a věci z Velké války. Výstavou Vás provede jeden z jejích autorů – Mgr. Jiří Líšťanský.
Jednotná cena 20 Kč
přednáška Svět minerálů a zkamenělin Lounska
od 17 hodin
přednáška Svět minerálů a zkamenělin Lounska
od 17 hodin